Wybory
Europejskie

Do wyborów europejskich zostało:

Dni Godziny Minuty

Sprawdzalność sondaży przed Eurowyborami

Autor: Stan Polityki 18 marca 2019

Im bliżej wyborów do Parlamentu Europejskiego tym więcej sondaży publikowanych w mediach. Warto bliżej przyjrzeć się trafności sondaży sprzed 5 lat, aby wskazać, które firmy badawcze najdokładniej wskazały wynik wyborów. W 2014 roku 5 sondażowni przeprowadziło badania w maju, tuż przed wyborami do PE – w tym roku może być ich nawet 10. Wszystkie wyniki będzie można porównać na stronie www.sprawdzamysondaze.pl.

Najtrafniejszy sondaż należy do Millward Brown, CBOS z największym łącznym błędem

Millward Brown przeprowadzając sondaż w dniach 20-21.05.2014 r. na próbie 1505 osób najtrafniej oszacował wyniki minionych Eurowyborów. Różnica pomiędzy oficjalnymi wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą a sondażem Millward Brown wyniosła tylko 8,01 p.p. Na drugim miejscu uplasowała się TNS Polska, która przeprowadziła badanie w podobnym terminie – 21-22.05 na próbie 1000 osób. Ta firma badawcza pomyliła się o 9,19 p.p. względem danych z PKW. Kolejny sondaż z łącznym błędem 10,17 p.p. należy do firmy Homo Homini (dzisiejszy IBRIS), która przeprowadziła swoje badanie w tych samych dniach, co TNS Polska, jednak różniło się ono próbą badawczą, która w tym przypadku wyniosła 2000 osób.

Badanie preferencji wyborczych zrealizowane przez Estymator w dniach  19-20.05 na próbie 1356 osób rozminęło się z wynikami PKW o 11,05 p.p. Firmą, która najbardziej przeszacowała wyniki był CBOS. Sondaż, który przeprowadzili w dniach 8-14.05 na 1057 osobach, znacznie odbiegał wynikami od wspomnianych wyżej badań. Różnica pomiędzy wynikami podanymi przez PKW a badaniem CBOS wyniosła aż 17,69 p.p.

Co ciekawe, wpływ na powyższe wyniki i znacznie odbiegający sondaż CBOS, mogła mieć metoda przeprowadzanego badania. Zarówno Millward Brown, TNS Polska, Homo Homini, jak i Estymator, badania przeprowadzają metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Natomiast CBOS swoje badania przeprowadza metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face).

Szacowanie zwycięzcy Eurowyborów - PO czy PiS?

Tak jak 5 lat temu, tak samo dzisiaj, różnica pomiędzy dwoma pierwszymi partiami jest minimalna. Na przykładzie wyborów do PE z 2014 r. wiemy, jak trudno jest poprawnie wskazać zwycięzcę. Różnica pomiędzy PO a PiS w tamtych wyborach była bardzo niewielka – wyniosła tylko 0,35 p.p. Według oficjalnych danych z PKW, PO uzyskało 32,13% poparcia, a PiS – 31,78%.

Według sondażu Millward Brown zwycięzcą wyborów miał zostać PiS z wynikiem 32,6% (błąd 0,82 p.p.), a Platforma Obywatelska miała uzyskać 31,5% (błąd 0,63%). Podobnie było w przypadku badania TNS Polska – wynik wskazywał zwycięstwo dla PiS 33,8% (błąd 2,02 p.p.), a PO miała otrzymać 31,02% poparcia (błąd 0,93 p.p.). Pozostałe sondażownie poprawnie wskazały zwycięzcę – Estymator wynik Platformy Obywatelskiej przeszacował tylko o 0,13 p.p, Homo Homini o 0,73 p.p., natomiast CBOS aż o 4,97 p.p. Estymator nie doszacował wyniku Prawa i Sprawiedliwości o 0,78 p.p., Homo Homini o 0,88 p.p., a  CBOS o 1,78 p.p. Na tym przykładzie można dostrzec, jak trudno jest oszacować, kto wygra wybory, szczególnie w sytuacji, gdy rywalizacja jest tak wyrównana, a różnica poparcia dla dwóch wiodących partii oscyluje poniżej 1 p.p.

Sprawdzalność prognoz podziału mandatów w wyborach do PE

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. pojawiły się także prognozy podziału mandatów. Ostatecznie 19 mandatów trafiło w ręce PO, 19 w ręce PiS, na 5 mandatów mogło liczyć SLD, a zarówno PSL, jak i Nowa Prawica na 4 mandaty.

W symulacji opracowanej 21.05.2014 r. przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego (PARR) 18 mandatów miało przypaść PiS, 19 mandatów PO, a 6 – SLD. Po 3 mandaty według prognozy miało zgromadzić PSL oraz koalicja Europa Plus – Twój Ruch, a Nowa Prawica w tej symulacji miała uzyskać 2 mandaty.

Według prognozy z dnia 7.05.2014 r. stworzonej przez IBRiS Homo Homini dla „Rz”, RMF FM i Interia.pl, PiS i PO miały otrzymać po 17 mandatów, SLD miało dostać 7 mandatów, a PSL 4 mandaty. Po 3 mandaty według tej symulacji miały przypaść koalicji Europa Plus – Twój Ruch oraz Nowej Prawicy.

Prognozę wyników eurowyborów przygotował także socjolog Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki symulacji przedstawiła Wyborcza.pl w dniu 1.04.2014 r. – według tej prognozy Prawo i Sprawiedliwość miało uzyskać uzyskać 21 mandatów, Platforma Obywatelska 20 mandatów. SLD w tej symulacji mogło liczyć na 7 mandatów, a PSL na 3. Koalicja Europa Plus – Twój Ruch oraz Nowa Prawica według J. Flisa miały nie uzyskać żadnego mandatu.

Symulację rozkładu mandatów do PE także przygotował Marcin Palade – politolog i ekspert zajmujący się sondażami. Według podanej przez niego prognozy w dniu 22.05.2014, po 18 mandatów miała uzyskać Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, SLD miało przypaść 6 mandatów. Natomiast PSL, Nowa Prawica oraz koalicja Europa Plus – Twój Ruch miały otrzymać po 3 mandaty

Zestawiając wyniki prognoz z ostatecznymi wynikami najmniejszy łączny błąd uzyskała prognoza PARP – 8. Jako jedyni wskazali poprawną liczbę mandatów dla PO – 19 mandatów. Taki sam łączny błąd uzyskała symulacja podana przez Marcina Palade, który nie doszacował liczby mandatów dla PO oraz PiS o 1.

Zarówno w symulacji firmy Homo Homini, jak i tej podanej przez Jarosława Flisa – łączny błąd wyniósł 10 mandatów. Homo Homini niedoszacowało o 2 liczby mandatów  dla PO oraz PiS. W prognozie podanej przez Jarosława Flisa, socjolog przeszacował liczbę mandatów dla PiS oraz SLD o 2.

Jak widać nie jest łatwo wskazać dokładną liczbę mandatów dla poszczególnych partii, dodatkową trudność sprawiają prognozy rozdziału mandatów na poszczególne okręgi w związku z skomplikowanym sposobem rozdzielania mandatów.

 

Przeczytaj także

Sondażowe podsumowanie wyborów europejskich

Czas na podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego pod względem sondaży i prognoz. Kluczowe będą najbliższe miesiące i to czy wszystkie firmy badawcze wezmą sobie...

Kilka prognoz przed niedzielą

Kończy się właśnie bardzo ciekawa kampania wyborcza. Stan Polityki miał być miejscem, gdzie nie tyle mówi się jak jest, ale przede wszystkim stawia się...

Kto zostanie europosłem?

Na dwa dni przed wyborami i kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy prognozę tego, kto zostanie europosłem. Wytypowaliśmy 51 nazwisk kandydatów, którzy naszym zdaniem,...

Prognozy Stanu Polityki

Na podstawie przeprowadzanych badań oraz zgromadzonych danych, Stan Polityki opracowuje własną prognozę wyborczą. Naszym celem jest możliwie jak najdokładniej przewidzieć wyniki wyborów do Parlamentu...