Raport – wydatki na obronność (marzec 2023)

Autor: OGB Pro 9 marca 2023

Już po raz piąty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o zwiększeniu wydatków na obronność  w pierwszą rocznicę wojny w Ukrainie?

Pełen raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro

Tylko 10% Polaków nie chce zwiększenie wydatków na obronność

W badaniu IBSP zapytaliśmy Polaków o to, “Czy Pana(i) zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie?”. Prawie 60% Polaków uważa, że wydatki na zbrojenia w Polsce powinny zostać zwiększone (w tym 29,98% uważa, że “Raczej”, a 29,65% “Zdecydowanie”).

59,63% Polaków uważa, że państwo powinno wydawać więcej na obronność. Przeciwne zdanie wyraża 9,57% respondentów, a 30,80% uważa, że wydatki te są na odpowiednim poziomie.

Prawie co dziesiąty respondent nie zgadza się z nimi, uważa, że powinny one zostać ograniczone – 3,72% z nich zaznaczyło odpowiedź “Zdecydowanie mniej”, a 5,85% “Raczej mniej”. 30,80% Polaków wybrało odpowiedź “Ani mniej, ani więcej”. 

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? (03.2023r.)

  • Zdecydowanie mniej
  • Raczej mniej
  • Ani mniej, ani więcej
  • Raczej więcej
  • Zdecydowanie więcej

a

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (marzec 2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 24-27 lutego? Czy Koalicja Obywatelska nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy jaki byłby dziś wynik...

Wyborcy Nowej Lewicy chcą pozostawienia wydatków na obecnym poziomie

Sześćdziesięciolatkowie są grupą, która najbardziej popiera ograniczenie funduszy na zbrojenia – 12,52% z nich wybrało odpowiedzi “Zdecydowanie mniej” lub “Raczej mniej”. Odmienne zdanie mają osoby będące w wieku 30-39 lat, ponieważ aż 64,74% z nich chciałoby, aby państwo zwiększyło środki przeznaczone na obronność.  

Ponad 71% wyborców Prawa i Sprawiedliwości popiera zwiększenie środków na zbrojenia. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich elektoratów, nawet osoby głosujące na Konfederacje nie podchodzą tak entuzjastycznie do tego pomysłu. 43,62% wyborców Nowej Lewicy uważa, że dotychczasowe środki przeznaczone na ten cel powinny być wystarczające, a 24,94% osób głosujących na tę partię chciałoby, aby zostały one zmniejszone.

Raport – Prawo i Sprawiedliwość

Zgodnie z naszym najnowszym sondażem parlamentarnym Instytutu Badań Spraw Publicznych, obecnie Polacy najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Jak wygląda elektorat ugrupowania i jak zmienił się on od wyborów w 2019 roku?

Chociaż minął szczytowy moment przekonania Polaków co do konieczności ponoszenia większych wydatków na obronność, wciąż blisko 60% z nas jest przekonanych, że jest to podejście słuszne. Nie ma też wątpliwości, że będzie to wciąż jeden z kluczowych tematów nadchodzącej kampanii, biorąc pod uwagę, że PiS ma w swoich rękach wszystkie narzędzia pozwalające do przedstawiania się w roli “gwaranta bezpieczeństwa”, a większych wydatków na obronność chce prawie co trzeci głosujący na PiS. Jaki jeszcze jest elektorat PiS? O tym pisaliśmy m.in. w Raport – Prawo i Sprawiedliwość.

 

Patrycja Dziadek
Ekspert ds. polityki ogólnopolskiej

 

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? – wyborcy KO (03.2023r.)

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? – wyborcy PiS-u (03.2023r.)

Czy Pana/i zdaniem, państwo polskie powinno wydawać mniej czy więcej na obronność niż obecnie? wyborcy Polski 2050 (03.2023r.)

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Patrycja Dziadek
Ekspert ds. polityki ogólnopolskiej

Analiza- Sondaż Sejm – Wariant II

Jak wyglądałby poparcie dla partii i podział mandatów, gdyby w wyborach Polska 2050 wystartowała wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym? Sprawdzamy w drugim sondażu parlamentarnym zrealizowanym przez  Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl.

Zapoznaj się z raportem:

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 24-27.02.2023 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Raport – wydatki na obronność (10.2023)

Już po raz szósty w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Co myślimy o...

Raport – Bezpieczeństwo Polski (listopad 2022)

Wojna w Ukrainie wpłynęła bezpośrednio na poczucie realnego niebezpieczeństwa w naszym kraju. W związku z tym w badaniu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl...

Raport – Wydatki na obronność (sierpień)

Ponownie w ramach badania zrealizowanego przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Jak obawy Polaków o to,...

Raport – Wydatki na obronność (czerwiec)

Już po raz trzeci w badaniu przeprowadzonym przez IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla StanPolityki.pl, sprawdzamy opinie Polaków dotyczące wydatków na zbrojenia. Czy trwająca już...