Ranking Poparcia Polityków (czerwiec 2022)

Autor: OGB Pro 24 czerwca 2022

W najnowszym rankingu IBSP dla StanPolityki.pl zmiany spowodowane coraz wyższymi kosztami życia. Kto jest dziś najpopularniejszym politykiem w Polsce, a komu rośnie grono przeciwników? Jak poparcie liderów politycznych wpływa na szanse wyborcze ich partii w najbliższych wyborach?

Zmiana lidera poparcia w Polsce

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest dziś politykiem, którego popiera najwięcej Polaków (32,93%). Na drugie miejsce spadł Prezydent Polski Andrzej Duda, lider kwietniowego rankingu, którego popiera 31,44% Polaków. Na trzecim miejscu, z dużym wzrostem w stosunku do poprzedniego rankingu, znalazł się Szymon Hołownia, którego działania popiera 25,36% Polaków. Na kolejnych miejscach plasują się Mateusz Morawiecki (23,27%), Donald Tusk (22,39%) oraz Jarosław Kaczyński (17,9%). 

Na dalszych miejscach znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (15,31%), Krzysztof Bosak (11,85%), Zbigniew Ziobro (11,37%), a także Włodzimierz Czarzasty z poparciem 8,41% i na ostatnim miejscu Michał Kołodziejczak (lider Agrounii), którego obecnie popiera tylko 7,75% Polaków.

Poparcie polityków – czerwiec 2022

 • R. Trzaskowski
 • A. Duda
 • Sz. Hołownia
 • M. Morawiecki
 • D. Tusk
 • J. Kaczyński
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • K. Bosak
 • Z. Ziobro
 • W. Czarzasty
 • M. Kołodziejczak

Porównując wyniki z czerwca, z badaniem przeprowadzonym w kwietniu 2022 widzimy, że największe zmiany widać u polityków związanych ze Zjednoczoną Prawicą. Coraz droższe koszty paliwa, inflacja mają nie tylko ogromny wpływ na poparcie dla polityków, ale też na notowania sondażowe partii politycznych — widać to w badaniu, które opublikowaliśmy w środę.

Sondaż parlamentarny IBSP (czerwiec 2022)

Jak wygląda sondaż parlamentarny IBSP dla StanPolityki.pl przeprowadzony u progu wakacji? Jaka jest dziś pozycja Prawa i Sprawiedliwości względem opozycji i czy partia rządząca miałaby szansę na samodzielną większość.

Politycy tacy jak Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, którzy zyskali na zaangażowaniu w wojnę w Ukrainie, teraz tracą to poparcie. Dokładnie tak samo działo się z zaufaniem do polityków rządzącej partii w 2014 roku, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, opisaliśmy te sytuacje tutaj.

Najwięcej w porównaniu z rankingiem kwietniowym zyskuje Szymon Hołownia, którego popiera dziś o ponad 4 p.p. Polaków więcej niż przed dwoma miesiącami. Wzrost zanotował także Krzysztof Bosak, któremu przybyło prawie 1,81 p.p. zwolenników. W ocenach zyskał także Włodzimierz Czarzasty, którego popiera dziś o 1,25 p.p. więcej Polaków niż w kwietniu. Na minimalny wzrost załapał się jeszcze Władysław Kosiniak-Kamysz (0,63 p.p. w górę). 

Jednak robi się dużo ciekawiej, gdy spojrzymy na zmiany negatywne. Najwięcej zwolenników straciły dwie najważniejsze osoby w państwie: premier Mateusz Morawiecki, którego popiera o ponad 10,8 p.p. mniej osób niż w kwietniu oraz Prezydent Andrzej Duda (strata o 8,3 p.p.). Dużo stracił też prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński (6,92 p.p.) oraz lider Sprawiedliwej Polski, Zbigniew Ziobro (4,49 p.p.). Michała Kołodziejczaka popiera o 5,58 p.p. mniej Polaków. Jeśli chodzi o liderów największej partii opozycyjnej, tracą oni niewiele, Donald Tusk 2,02 p.p., a Rafał Trzaskowski o 0,94 p.p. w stosunku do analogicznego badania IBSP przeprowadzonego w kwietniu. Trudno nie dostrzegać w tych stratach nie tylko utraty zainteresowania wydarzeniami w Ukrainie ale także coraz większym wzrostem cen, na których skutek tracą politycy związani z partią rządzącą.

Ranking zmiany poparcia – czerwiec 2022 (p.p.)

 • S. Hołownia
 • K. Bosak
 • W. Czarzasty
 • W. Kosiniak-Kamysz
 • R. Trzaskowski
 • D. Tusk
 • Z. Ziobro
 • M. Kołodziejczak
 • J. Kaczyński
 • A. Duda
 • M. Morawiecki
Komentarz eksperta

Ranking Poparcia Polityków dokładniej niż sondaż parlamentarny pokazuje, że zainteresowanie, tym co dzieje się za wschodnią granicą maleje, a wraz z tym poparcie dla polityków, którzy najwięcej zyskali pomiędzy lutym a kwietniem w związku z wojną w Ukrainie. Tak jak największe wzrosty poparcia w kwietniu dotyczyły Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, tak dziś są to politycy, którzy tracą najwięcej na popularności. Jak widać, efekt ten był chwilowy, a dziś dominują inne tematy jak drożyzna, raty kredytów i drogie paliwo, ale przede wszystkim niepewność co do przyszłości.

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB

Więcej szczegółów dotyczący nie tylko poparcia dla polityków, ale także braku poparcia i negatywnego elektoratu oraz dokładne szczegóły dotyczące poparcia dla każdego z 11 badanych polityków znajdują się w raporcie z badania, dostępnym dla użytkowników OGB Pro.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 08.06 − 13.06.2022 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Tydzień wyborczy – wybory

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące tematów okołopolitycznych, mające...

Tydzień wyborczy – sprawy światopoglądowe

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące spraw światopoglądowych, o...

Tydzień wyborczy – politycy

W tym tygodniu na StanPolityki.pl publikujemy podsumowanie badań, które zawierają istotne informacje w kontekście zbliżających się wyborów. Dziś przypominamy raporty dotyczące polityków, które dotychczas...