Przetasowania miesiąc przed wyborami – sondaż IBSP do Parlamentu Europejskiego

Autor: Stan Polityki 29 kwietnia 2019

Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie RadioZet.pl i Newsweek Polska, Prawo i Sprawiedliwość objęło prowadzenie w wyścigu do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska traci do PiS 2,56 p.p. Próg wyborczy przekraczają jeszcze dwie partie — Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja.

Zmiana na pozycji lidera

Po wielu tygodniach za plecami Koalicji Europejskiej, PiS wychodzi na prowadzenie. Polacy zapytani o to, na który z komitetów oddadzą swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, najczęściej wskazywali Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 40,25% osób, czyli o 1,49 p.p. więcej niż w poprzednim badaniu. Koalicja Europejska może liczyć na 37,69% głosów, czyli o 3,82 p.p. mniej, niż w badaniu przeprowadzonym przez IBSP pod koniec marca tego roku.

Kobiety najchętniej głosują na Prawo i Sprawiedliwość (46,96%). Drugim wyborem w tej grupie jest Koalicja Europejska, na którą głosuje 34,94% kobiet. Wśród mężczyzn wygrywa KE (40,32%) z przewagą 6,5 p.p. nad PiS-em (33,82%).

Wsie są dalej ważnym zapleczem dla PiS-u. Prawie połowa ich mieszkańców (45,13%) głosuje na partię rządzącą, której przewaga nad Koalicją Europejską w tej grupie wynosi 10,98 p.p. Na KE głosuje co trzeci mieszkaniec wsi (34,15%). Z kolei w dużych ośrodkach miejskich, liczących ponad 500 tysięcy mieszkańców, Koalicja wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością o 3,75 p.p. (KE – 33,97%, PiS – 30,22%).

Wiosna rośnie w siłę

Jak głosują mieszkańcy wsi w wyborach do Parlamentu Europejskiego

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Koalicja Europejska
  • Wiosna
  • Kukiz15

W dalszym ciągu trzecią siłą na polskiej scenie politycznej jest Wiosna Roberta Biedronia. Wśród badanych poparcie dla tej partii deklaruje 10,97% osób, czyli o 2,34 p.p. więcej niż miesiąc wcześniej.  

Na Wiosnę głosuje 14,91% kobiet i dwa razy mniej mężczyzn (7,20%). W dużych miastach, powyżej 500 tysięcy mieszkańców, Robert Biedroń może liczyć na poparcie rzędu 20,31%, z kolei wśród mieszkańców wsi oddanie głosu na jego partię deklaruje 12,20% osób.

Konfederacja przed Kukizem

Jak głosują osoby w wieku 18-29 lat w wyborach do Parlamentu Europejskiego

  • Prawo i Sprawiedliwość
  • Koalicja Europejska
  • Wiosna Roberta Biedronia
  • Konfederacja

Ciekawy pojedynek toczy się między dwoma partiami, których wyniki oscylują wokół progu wyborczego. Po raz pierwszy w badaniu IBSP Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy przekracza próg wyborczy i wyprzedza Ruch Kukiz‘15. Konfederacja może liczyć na 5,60% głosów, co stanowi wzrost o 1,35 p.p. Z kolei Kukiz’15 w dalszym ciągu traci poparcie. W ciągu miesiąca spadło ono o kolejne 0,74 p.p. i obecnie wynosi jedynie 3,72%. Wyborcy Konfederacji to głównie ludzie młodzi, w grupie 18-29 Konfederacja może liczyć na 16,19% procent poparcia, a w grupie 30-39 na 12,57% w pozostałych grupach wiekowych poparcie dla Konfederatów jest znikome.

Pozostałe komitety startujące w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą liczyć na poparcie w okolicach jednego procenta lub poniżej. Oddanie głosu na Lewicę Razem deklaruje 1,33% Polaków, a na inne komitety niecałe pół procenta wyborców. Szacowana przez IBSP frekwencja wyniesie 51,19%.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 23-26.04.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1006 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Sondażowe podsumowanie wyborów europejskich

Czas na podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego pod względem sondaży i prognoz. Kluczowe będą najbliższe miesiące i to czy wszystkie firmy badawcze wezmą sobie...

Kilka prognoz przed niedzielą

Kończy się właśnie bardzo ciekawa kampania wyborcza. Stan Polityki miał być miejscem, gdzie nie tyle mówi się jak jest, ale przede wszystkim stawia się...

Kto zostanie europosłem?

Na dwa dni przed wyborami i kilka godzin przed ciszą wyborczą publikujemy prognozę tego, kto zostanie europosłem. Wytypowaliśmy 51 nazwisk kandydatów, którzy naszym zdaniem,...

Prognozy Stanu Polityki

Na podstawie przeprowadzanych badań oraz zgromadzonych danych, Stan Polityki opracowuje własną prognozę wyborczą. Naszym celem jest możliwie jak najdokładniej przewidzieć wyniki wyborów do Parlamentu...