Polityka dzieli Polaków – Badanie IBSP

Autor: Stan Polityki 1 maja 2019

Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie “Newsweek Polska” oraz StanPolityki.pl aż ¾ Polaków uważa, że jesteśmy bardziej podzieleni politycznie niż 4 lata temu. Polacy oceniają też negatywnie pracę polskiego rządu.  

Praca rządu do poprawy

Ocena obecnego rządu wśród Polaków

W swoim najnowszym badaniu IBSP zapytał Polaków, jak oceniają oni pracę obecnego rządu. 44,24% osób ocenia ją źle, z czego 34,22% zdecydowanie źle, a 10,02% raczej źle. Zdecydowanie dobrze pracę rządu ocenia z kolei 17,28% respondentów, 15,95% ocenia ją raczej dobrze, a co piąty Polak nie ma na ten temat zdania (22,53%).

Najlepiej pracę polskiego rządu oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 55,22% z nich zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie dobrze”, a 34,81% „raczej dobrze”. Największą grupę osób niezadowolonych stanowią wyborcy Wiosny Roberta Biedronia, wśród których 72,46% ocenia rząd zdecydowanie źle, a 11,49% raczej źle. Podobnie wygląda to również wśród wyborców Koalicji Europejskiej. 68,85% ocenia pracę rządu zdecydowanie źle, a 10,85% raczej źle.

Społeczeństwo coraz bardziej podzielone

Polska jest bardziej podzielona politycznie, niż 4 lata temu

W ciągu ostatnich lat Polacy zauważyli wyraźny podział, jaki nastąpił w społeczeństwie. Aż 74,62% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska jest bardziej podzielona politycznie, niż 4 lata temu. Wśród nich 60,29% zdecydowanie zgadza się z taką tezą, a 14,33% raczej się zgadza. Osób nie podzielających tej opinii jest jedynie 10,69% (5,57% zdecydowanie się nie zgadza, 5,12% raczej się nie zgadza).

Podział, który nastąpił w Polsce, widzą wyborcy wszystkich partii. 94,29% osób deklarujących poparcie dla KE zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska jest bardziej podzielona politycznie niż 4 lata temu (88,04% zdecydowanie się zgadza, 6,25% raczej się zgadza). 74,96% wyborców Wiosny zdecydowanie zgadza się z taką opinią, a 8,35% raczej się zgadza. Z kolei wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości 44,76% badanych zdecydowanie zgadza się z postawioną w pytaniu tezą, a 23,54% raczej się zgadza.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 23-26.04.2019 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1006 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Płaca minimalna – kogo kusi PiS

Czy propozycja podniesienia płacy minimalnej to był ruch, który miał przekonać do PiS nowych wyborców, czy może zmobilizować tych, których partia rządząca już ma?...

Bój o Senat

W nadchodzących wyborach głównym polem rywalizacji PO i PiS może być Senat. Czy możliwa jest wygrana opozycji do Senatu? Ile okręgów jest “w grze”?...

Poparcie dla najważniejszych osób w Polsce

W swoim najnowszym badaniu, Instytut Badań Spraw Publicznych zapytał Polaków, w jakim stopniu popierają oni najważniejszych polityków w państwie. Wyniki pokazały, że podobnie jak...