Nowa prognoza do Senatu (09.2023)

Autor: OGB Pro 20 września 2023

Na 24 dni przed wyborami prezentujemy naszą najnowszą prognozę do Senatu przygotowaną według nowego modelu. Czy Pakt Senacki może być pewny wygranej? Wszystko wskazuje na to, że wybory do izby wyższej parlamentu  będą wyjątkowo wyrównane i do ostatniej chwili żadna strona nie może być pewna sukcesu.

Do wyborów zostało:

Pracę nad nową prognozą wyborów do Senatu rozpoczęliśmy od analizy, jak wyborcy poszczególnych partii startujących do Sejmu głosowali w wyborach do Senatu. Do tej prognozy przeanalizowaliśmy obwód po obwodzie z wyborów 2019, dzięki czemu wiemy, jak wyborcy partii głosowali na różnych kandydatów do Senatu. 

W naszej nowej prognozie każdy z kandydatów ma przypisaną kategorię i na tej podstawie przypisywane są do niego przepływy wyborców z poszczególnych komitetów wyborczych. Opracowaliśmy łącznie 13 kategorii kandydatów. Do opracowanych kategorii kandydatów należą: kandydat Prawa i Sprawiedliwości; kandydat Koalicji Obywatelskiej, kandydat Nowej Lewicy, kandydat Trzeciej Drogi (PSL), kandydat Trzeciej Drogi (Polska 2050), kandydat Konfederacji, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców, kandydat lokalny (niezależny), kandydat lokalny (prawicowy), kandydat Mniejszości Niemieckiej, kandydat Ślonzoków Razem, a także 2 kategorie odnoszące się do kandydatów, którzy mogą zmylić wyborców (m.in. KW Polska 2050, który nie jest komitetem partii Szymona Hołowni, a także niezależne komitety z członem “Lewica” w nazwie).

Po zgromadzeniu danych ze 100 okręgów wyborczych z 2019 roku zbudowaliśmy model, który umożliwił prognozę, jak wyborcy poszczególnych partii zagłosują w wyborach do Senatu w danym układzie kandydatów.

Opracowane schematy przepływów skorygowaliśmy o zgromadzoną przez nas wiedzę na temat zachowań wyborców wobec szczególnych kandydatów w danym okręgu wyborczym oraz o dane ze zrealizowanych sondaży na poziomie okręgów wyborczych do Senatu. 

Prognozowane poparcie partii politycznych w okręgach do Senatu zostało następnie przeliczone na podstawie przepływów na głosy dla poszczególnych kandydatów.

Wyniki prognozy do Senatu

Prognoza do Senatu to przewaga sił Paktu Senackiego, który zgromadziłby 53 mandatów (o 2 więcej niż w wyborach z 2019 r.). Tym samym w rękach PiS znalazłoby się 46 foteli senatorskich. Jeszcze tylko Bezpartyjni Samorządowcy wprowadziliby do Senatu 1 swojego przedstawiciela.

Prognoza do Senatu

20.09.2023

  • Pakt Senacki
  • PiS
  • BS
Pakt Senacki 53 mandaty
PiS 46 mandatów
BS 1 mandat

Podział mandatów Pakt Senacki vs. PiS

 

Prognoza w okręgach

W naszej prognozie analizujemy także, w których okręgach senackich zdecydowanie zwycięży PiS, które trafią w ręce Paktu Senackiego, a gdzie walka będzie toczyć się aż do ostatnich godzin głosowania.  

Okręgi o statusie “pewny” to takie, w których prognozowany zwycięzca posiada ponad 15 p.p. przewagi nad najsilniejszym kontrkandydatem (w przypadku, w którym w okręgu zmierzą się wyłącznie dwaj kandydaci, status “pewny” przyznawany jest również w przypadku 10 p.p. przewagi nad najsilniejszym konkurentem). Okręgi o statusie “niepewny” to takie, w których prognozowany zwycięzca ma mniej niż 15 p.p. przewagi nad najsilniejszym konkurentem lub 10 p.p. w przypadku, kiedy w okręgu jest wyłącznie jeden konkurent.

Podział mandatów w okręgach

 

Obecnie Pakt Senacki może liczyć na 27 pewnych okręgów, natomiast w kolejnych 26 okręgach ich zwycięstwo jest niepewne. Prawo i Sprawiedliwość również ma 27 pewnych okręgów, a zwycięstwo w kolejnych 19 okręgach jest w ich przypadku  niepewna. Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na 1 mandat w wyborach do Senatu. Zwycięstwo w tym okręgu jest niepewne. 

W naszej prognozie 54 okręgi mają obecnie status “pewnych”, natomiast 46 okręgach ma obecnie status “niepewny”.

Najnowsza, oparta o nowy model prognoza do Senatu mówi nam o tym, że partiom Paktu Senackiego daleko jest do zdobycia mandatów w zapowiadanych 65 okręgach do Senatu. Walka o Senat będzie zdecydowanie bardziej wyrównana. Opozycja może liczyć na 2 dodatkowe mandaty w izbie wyższej w porównaniu z 2019 rokiem, ale to nie oznacza, że wszyscy obecni senatorowie są bezpieczni. Spośród senatorów ubiegających się o reelekcję po stronie Paktu Senackiego mandaty stracić mogą Ewa Matecka (okręg nr 95) oraz Janusz Pęcherz (okręg nr 96). Dodatkowo mandaty po stronie opozycji są zagrożone również w kilku innych okręgach, często są to okręgi, w których w 2019 roku było tylko dwóch rywalizujących ze sobą kandydatów PiS i Paktu. Pakt zdobywa jednak mandaty w innych okręgach, dzięki czemu powiększa swoją przewagę. Co najważniejsze w aż 13 okręgach różnica pomiędzy kandydatami wynosi nie więcej niż 5 p.p., a to oznacza, że wszystko będzie się ważyć do samego końca.

Franciszek Michałowski

Szef działu badań OGB Pro

Okręgi, które zadecydują, kto wygra w Senacie

Zgodnie z najnowszą prognozą, obecnie jest 13 okręgów, w których różnica między prognozowanym wynikiem Prawa i Sprawiedliwości a Paktem Senackim jest niższa niż 5 p.p. i to one zadecydują, kto zdobędzie przewagę w Senacie.

Okręg 60

W okręgu nr 60, który znajduje się w województwie podlaskim a który obejmuje m.in. Białystok, różnica między kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Mariuszem Gromko, a reprezentantem Paktu Senackiego, Maciejem Żywno jest najniższa – wynosi zaledwie 0,19 p.p. W związku z tym to tu rozegra się jeden z najważniejszych pojedynków o senatorski fotel.

 

Okręg 12

 

 

W okręgu nr 12 znajdującym się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Grudziądz),  Józef Ramlau (PiS) uzyskałby 37,97%, a Ryszard Bober (Pakt Senacki) 38,61%, co oznacza, że różnica między nimi wyniosłaby zaledwie 0,64 p.p.

Okręg 1 

Okręg nr 1 (województwo dolnośląskie z siedzibą w Bolesławcu) – tu też różnica pomiędzy kandydatami rywalizujących ze sobą partii, wyniosłaby mniej niż 1 p.p.,  ponieważ Rafał Ślusarz startujący z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby wynik na poziomie 36,86%, a Waldemar Witkowski z Paktu Senackiego – 36,04%.

 

Okręg 16

1,14 p.p. – taka różnica byłaby pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą kandydatami w okręgu nr 16 w województwie lubelskim (Lublin). Lepszy wynik (33,45%) zdobyłby Jacek Trela startujący z ramienia Paktu Senackiego niż Lech Sprawka z PiS-u. 

Okręg 95

Również w województwie wielkopolskim, w okręgu nr 95 obejmującym Ostrów Wielkopolski, różnica między Łukaszem Mikołajczakiem (PiS) a reprezentantką Paktu Senackiego, Ewą Matecką  wynosi zaledwie 1,46 p.p.

 

Okręg 51

 

 

 

W okręgu nr 51 znajdującym się w województwie opolskim z Nysą, różnica między kandydatami także nie byłaby duża. Jerzy Czerwiński z PiS-u uzyskałby 41,42%, a Tadeusz Jarmuziewicz z Paktu Senackiego 43,06% głosów.

Okręg 6

W okręgu nr 6 (woj. dolnośląskie z siedzibą w Oleśnicy) różnica między Jarosławem Obremskim, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości (36,88%), a reprezentantem Paktu Senackiego, Kazimierzem Ujazdowskim (34,69%) to 2,19 p.p.

Okręg 10

 

Również w okręgu nr 10, znajdującym się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Inowrocław), różnica między kandydatami byłaby niewielka. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Mikołaj Bogdanowicz uzyskałby wynik na poziomie 37,36%, a Ryszard Brejza, kandydat związany z Paktem Senackim 39,83%.

Okręg 5

3,06% – taka różnica zdecydowałaby o zdobyciu mandatu przez Aleksandra Szweda z Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat Paktu Senackiego, Paweł Gancarz zdobyłby natomiast 30,50% głosów w okręgu nr 5 znajdującym się w województwie dolnośląskim, który obejmuje m.in. Dzierżoniów.

 

Okręg 3

 

W okręgu nr 3 znajdującym się na terenie woj. dolnośląskiego z siedzibą w Legnicy, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Dorota Czudowska uzyskałaby wynik 35,69%, dzięki czemu wygrałaby ona z Małgorzatą Sekułą- Szmajdzińską, związaną z Paktem Senackim (32,40%), a różnica między nimi wyniosłaby 3,29 p.p.

Okręg 73

W okręgu nr 73, który znajduje się w województwie śląskim, a który obejmuje m.in. Rybnik zgodnie z prognozą, różnica między Wojciechem Piechą (PiS) (34,97%), a reprezentantem Paktu Senackiego, Piotrem Masłowskim (30,90%) wyniosłaby 4,07 p.p.

Okręg 26

 

Podobna różnica w poparciu między kandydatami, co w okręgu nr 73, byłaby również w okręgu nr 26 (woj. łódzkie z siedzibą w Pabianicach). Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Maciej Łuczak uzyskałby 35,56%, a Maciej Karpiński (Pakt Senacki) 39,65%.

Okręg 85

W ostatnim z 13 wyróżnionych przez nas okręgów czyli tym z nr 85, różnica między kandydatem Prawa i Sprawiedliwości a reprezentantem Paktu Senackiego wynosi 4,59 p.p. W województwie warmińsko-mazurskim (Iława) Gustaw Brzezin (Pakt Senacki) z poparciem na poziomie 41,11% wygrałby z Bogusławą Orzechowską (PiS) – 36,52%.

 

Zapytaj eksperta!

 

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji. Masz pytanie na temat badania lub raportu? Chcesz otrzymać dodatkowe dane? Napisz do autora analizy na adres: [email protected]!

Franciszek Michałowski
Szef działu badań OGB Pro

Raport – sondaż parlamentarny IBSP (09.2023)

Jak wyglądałyby ławy sejmowe na podstawie sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl przeprowadzonego w dniach 7-11 września? Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal utrzymuje się na pozycji lidera i o co może powalczyć opozycja? Sprawdzamy, jaki byłby dziś...

Przeczytaj także