prognozamaj

Najnowsza prognoza prezydencka StanPolityki.pl

Autor: Stan Polityki 27 maja 2020

Przedstawiamy jak kształtuje się najnowsza prognoza prezydencka przygotowana przez StanPolityki.pl. Czy Prezydent Andrzej Duda ma szanse na wygraną w pierwszej turze? Kto będzie jego ewentualnym kontrkandydatem jeśli dojdzie do II tury i czy ma on szansę wygrać z Andrzejem Dudą?

Prognoza wyników I tury

Zgodnie z tym co pokazuje najnowsza prognoza prezydencka najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów otrzymałby Andrzej Duda. Obecnie prognozujemy, że może on liczyć na 45,88%.

Na drugą pozycję przesunął się Rafał Trzaskowski, zyskując dużą przewagę nad pozostałymi kandydatami. Obecny Prezydent Warszawy w pierwszej turze może liczyć na 23,91%. Jest to wzrost o 7,68 p.p. Na trzecim miejscu, z poparciem wynoszącym 13,68%, znalazł się Szymon Hołownia, który względem poprzedniej prognozy stracił 3,44 p.p.

Czwarty wynik uzyskał Władysław Kosiniak-Kamysz. Głos na kandydata Koalicji Polskiej odda 6,10% wyborców, o 4,37% mniej niż w poprzedniej prognozie.

Prognozy Stanu Polityki

Wybory prezydenckie
27.05.2020

Prognozowane poparcie dla Krzysztofa Bosaka wynosi 5,67% (spadek o 1,46 p.p.) natomiast 3,92% Polaków odda głos na Roberta Biedronia, prawie dwa razy mniej niż poprzednio. Pozostali kandydaci mogą w sumie liczyć na 0,84% poparcia.

Zgodnie z naszym modelem wyniki Andrzeja Dudy mieszczą się w przedziale 40,62%-50,76%. Oznacza to, że na chwilę obecną Prezydent ma jedynie 0,30% szansy na wygraną w pierwszej turze.

A. Duda – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Andrzeja Dudy w I turze wyborów prezydenckich

W przypadku Rafała Trzaskowskiego najwyższy prognozowany wynik wynosi 28,22%. W najgorszym przypadku otrzyma on 17,50% poparcia. Tym samym może być on pewny wejścia do drugiej tury, ponieważ maksymalny wynik trzeciego kandydata jest niższy niż minimalny wyniki Prezydenta Warszawy.

Prognoza poparcia Rafała Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

R. Trzaskowski – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min

Prognozowane wyniki Szymona Hołowni wahają się między 10,33% a 17,04%.

S. Hołownia – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Szymona Hołowni w I turze wyborów prezydenckich

Władysław Kosiniak-Kamysz może spodziewać się wyniku między 4,42% a 9,99%. Oznacza to, że kandydat KP nie może być pewny swojej pozycji. Zagrożeniem dla niego jest Krzysztof Bosak.

Prognoza poparcia Władysława Kosiniaka-Kamysza w I turze wyborów prezydenckich

W. Kosiniak-Kamysz – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min

Prognozowany wynik Krzysztofa Bosaka mieści się w przedziale 4,04%-7,32%. Oznacz to, że ma on 12,40% szansy na wyprzedzenie Władysława Kosiniaka-Kamysza o przynajmniej 1 p.p. Zgodnie z naszym modelem w 39,60% przypadków to Kosiniak-Kamysz wyprzedza kandydata Konfederacji różnicą minimum 1 p.p. W 48,00% przypadków różnica między tymi kandydatami jest mniejsza niż 1 p.p.

K. Bosak – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min

Prognoza poparcia Krzysztofa Bosaka w I turze wyborów prezydenckich

Z kolei Robert Biedroń może założyć, że w najgorszym przypadku otrzyma 3,02% poparcia. Natomiast jego najwyższy prognozowany wynik to 5,83%.

Prognoza poparcia Roberta Biedronia w I turze wyborów prezydenckich

R. Biedroń – maksymalny i minimalny wynik wyborczy (prognoza maj 2020)

 • Max
 • Min
Prognozy Stanu Polityki

Prognoza szans kandydatów w wyborach prezydenckich

27.05.2020

Poparcie w %
Wykres prawdopodobieństwa w %
Szanse poszczególnych kandydatów
AD
70,20%
(44%-47.00%)
RT
70,30%
(22%-25.00%)
SH
86,90%
(12%-15.00%)
WKK
79,10%
(5%-8.00%)
KB
97,10%
(4%-7.00%)
RB
100%
(3%-6.00%)

Przy takim układzie poparcia wśród kandydatów opozycyjnych, Prezydent Andrzej Duda wygrywa w I turze we wszystkich województwach. W stosunku do poprzedniej prognozy istotną różnica jest brak wygranej Andrzeja Dudy we wszystkich powiatach. Dzieje się tak za sprawą Rafała Trzaskowskiego, który najwyższy wynik w I turze wśród wszystkich kandydatów uzyskuje w 16 z nich.

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w I turze wyborów prezydenckich

Prognoza wyników II tury

Jak pokazuje najnowsza prognoza prezydencka StanPolityki.pl, w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury wyborów znaleźliby się w niej Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Prognozujemy, że obecnie starcie to niewielka różnicą głosów wygrywa Andrzej Duda, który może liczyć na 51,97% poparcia, przy 48,03% poparcia dla Rafała Trzaskowskiego.

Zgodnie z naszym modelem, najwyższy wynik, jakiego mógłby spodziewać się Andrzej Duda to 53,83%, przy najniższym na poziomie 50,04%.

Natomiast kandydat KO może założyć, że w najlepszym przypadku w II turze zagłosuje na niego 49,96% wyborców. W najgorszym scenariuszu będzie to 46,14%.

Prognozy Stanu Polityki

Prognoza wyniku II tury
27.05.2020

Andrzej
Duda
Rafał
Trzaskowski

Co ciekawe, przy takim poparciu dla obu kandydatów w II turze wyborów to Rafał Trzaskowski wygrywa w większości województw (9 na 16).

Najwyższy wynik kandydat KO osiągnie w województwie zachodniopomorskim (59,72%). Z kolei Andrzej Duda największą popularnością cieszy się wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, gdzie według prognozy zagłosuje na niego aż 73,73% wyborców.

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich

Prognoza poparcia A. Dudy i R. Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich

Przeczytaj także

Kaznodzieja w czasach epidemii

W ostatnim, kwietniowym sondażu IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) Szymon Hołownia mógł liczyć na ponad 12% głosów, a w naszym rankingu poparcia zajął najwyższe miejsce...

Kwietniowy sondaż prezydencki IBSP

Najnowszy kwietniowy sondaż IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie StanPolityki.pl przynosi zaskakujące przetasowania wśród kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta RP. Kto zyskuje na...

Jak głosują Polacy w wyborach prezydenckich?

Instytutu Badań Spraw Publicznych dla serwisu StanPolityki.pl sprawdził, jak głosują Polacy i w jakich grupach wyborców dominuje Andrzej Duda. Jak to się stało, że...

Andrzej Duda wygrywa w I turze – sondaż IBSP

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-13.03.2020 dla Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl, Andrzej Duda wygrałby wybory...

Kto liderem na trudne czasy? (Badanie)

W najnowszym badaniu IBSP dla Wirtualnej Polski i Stanu Polityki postanowiliśmy sprawdzić, który z kandydatów na Prezydenta zdaniem Polaków najlepiej poradziłby sobie z epidemią...