Kto liderem na trudne czasy? (Badanie)

Autor: Stan Polityki 15 marca 2020

W najnowszym badaniu IBSP dla Wirtualnej Polski i Stanu Polityki postanowiliśmy sprawdzić, który z kandydatów na Prezydenta zdaniem Polaków najlepiej poradziłby sobie z epidemią koronawirusa w Polsce. 

Andrzej Duda potem długo nikt

Proszę wskazać, który kandydat na Prezydenta Polski Pana(i) zdaniem najlepiej poradziłby sobie w obliczu epidemii koronawirusa w Polsce?

Temat koronawirusa zostanie z nami na dłużej i bez względu czy wybory odbędą się w maju, czy jesienią (naszym zdaniem bezwzględnie powinny zostać przeniesione) to temat epidemii będzie miał kluczowe znaczenie dla tego, kogo Polacy wybiorą na Prezydenta Polski. Obecna sytuacja to typowy kryzys, w którym szukamy odpowiedzialnych liderów, którzy nas ochronią, pomogą nam i naszym rodzinom przejść przez trudne czasy. Dotyczy to nie tylko Ministra Zdrowia i Premiera, ale właśnie też Prezydenta jako pewnego symbolu władzy. Polacy poproszeni o to, by wskazać, który z kandydatów na Prezydenta Polski ich zdaniem najlepiej poradziłby sobie w obliczu epidemii koronawirusa w Polsce, najczęściej wskazywali Andrzeja Dudę (40,90%). Trudno się temu dziwić, to właśnie urzędujący Prezydent jest tym, którego działania związane z koronawirusem w naszym kraju Polacy obserwują każdego dnia, a w przypadku pozostałych kandydatów nie mają oni takiej możliwości.

Co ciekawe, główna kontrkandydatka A. Dudy, Małgorzata Kidawa-Błońska była wskazywana jako ta, która najlepiej poradziłaby sobie z epidemią tylko przez co 10. badanego, a z 11,17% wskazań, czyli o 1,35 p.p. wyprzedził ją Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynik pozostałych kandydatów w kwestii oceny ich zdolności poradzenia sobie z epidemią koronawirusa oscylował wokół 4% (Krzysztof Bosak – 4,47%, Robert Biedroń – 4,14%, Szymon Hołownia – 3,68%).

Zauważmy, że ¼ wyborów nie była w stanie zdecydować, który z kandydatów poradziłby sobie najlepiej w obliczu epidemii. Tylko W. Kosiniak-Kamysz ma wskazania wyższe niż deklaracje o chęci głosowania na niego wynikające z sondażu IBSP.

Elektorat PiS znów najbardziej lojalny

O ile elektorat Prawa i Sprawiedliwości jest zgodny — to Andrzej Duda byłby tym, który z epidemią koronawirusa poradziłby sobie najlepiej (94,66% wskazań), o tyle elektorat Koalicji Obywatelskiej nie ma tak jasnego stanowiska w tej sprawie. Tylko połowa głosujących na KO uważa, że najlepiej z epidemią koronawirusa poradziłaby sobie Małgorzata Kidawa-Błońska, a aż 27,94% sądzi, że w tej roli lepiej spisałby się Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Co jeszcze ciekawsze Władysław Kosiniak-Kamysz jest też najczęstszym wyborem elektoratu Nowej Lewicy (wskazało go aż 41,63% głosujących), przy zaledwie ⅕ wskazań na Roberta Biedronia, a więc kandydata tej partii na Prezydenta. Wpływ na taką ocenę, mogą mieć początkowe wypowiedzi Roberta Biedronia o wycieczce do Chin, za którą został powszechnie skrytykowany. Nawet jego własny elektorat uważa, że czas kryzysu to nie jest dobry czas dla kandydata Lewicy. W przypadku wyborców macierzystej partii W. Kosiniaka-Kamysza — Koalicji Polskiej, jako najlepszego z kandydatów do walki z epidemią koronawirusa wskazało go 35,51% głosujących. ¼ z nich postawiła na Andrzeja Dudę, a 20,25% na Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Na zdecydowanie większą wierność partyjnego elektoratu mógł liczyć Krzysztof Bosak — wskazało go 58,38% wyborców Konfederacji.

Jeżeli chodzi natomiast o Szymona Hołownię, najczęściej pojawiał się on we wskazaniach wyborców Nowej Lewicy oraz Koalicji Polskiej, nie przekraczając jednak 11% wskazań.

Andrzej Duda z najsłabszym wynikiem w największych polskich miastach

Chociaż Andrzej Duda wskazywany był najczęściej jako ten, który najlepiej poradziłby sobie z epidemią koronawirusa niezależnie od wielkości miejscowości, to o ile na wsi czy w miastach do 20 tys. mieszkańców zdeklasował konkurentów (odpowiednio 65,99% i 58,02% wskazań), o tyle w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców dystans między urzędującym Prezydentem i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem zmniejsza się do zaledwie 3,7 p.p. Ciekawe jest też to, że mieszkańcy metropolii, tradycyjne zaplecze Koalicji Obywatelskiej wskazywali kandydata PSL, a nie Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Jeżeli spojrzymy na ocenę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w zależności od wielkości miejscowości zobaczymy, że dla mieszkańców wsi, miast do 20 tys. mieszkańców oraz miast pow. 500 tys. mieszkańców była dopiero trzecim wyborem, za każdym razem wyprzedzona przez W. Kosiniaka-Kamysza. Drugie miejsce, za A. Dudą, kandydatka KO zajęła tylko w miastach od 20 do 500 tys. 

Mamy za sobą dopiero pierwsze tygodnie wielomiesięcznej walki z epidemią, w Polsce to sytuacji bez precedensu, która budzi ogromne emocje w tym strach o swoje zdrowie i swoich bliskich. To jak poszczególni liderzy radzą sobie z tym tematem, będzie miało wpływ na politykę w najbliższych latach, choć dziś polityka to ostatnia rzecz, o której myślą Polacy. Na pewno partie i kandydaci dokładnie badają reakcje Polaków i wyciągają. Już widzimy zmianę w nastawieniu Koalicji Obywatelskiej, która z początkowej bardzo ostrej retoryki przeszła do etapu tej bardziej koncyliacyjnej, zapewne dochodząc do wniosku, że wszelkie podsumowania i rozliczenia należy zostawić na czas po kryzysie związanym z epidemią.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 10-13.03.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Przeczytaj także

Najnowsza prognoza prezydencka StanPolityki.pl

Przedstawiamy najnowszą prognozę prezydencką w dobie epidemii koronawirusa. Andrzej Duda z ciągłym prognozowanym wzrostem poparcia, a druga, Małgorzata Kidawa-Błońska z kolejnym spadkiem i stratą...

Andrzej Duda wygrywa w I turze – sondaż IBSP

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 10-13.03.2020 dla Wirtualnej Polski i StanPolityki.pl, Andrzej Duda wygrałby wybory...

Wybory w maju to też ryzyko dla PiS (Badanie)

Trzymanie się majowego terminu wyborów prezydenckich może się obecnej władzy po prostu nie opłacać. Pozytywne skutki radzenia sobie z kryzysem epidemii koronawirusa mogą zostać...

Rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy – sondaż IBSP

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla Wirtualnej Polski i Stanpolityki.pl w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda w dalszym...

Młodzi zdecydują o wyniku wyborów?

Prawie 2 miliony nowych wyborców, którzy jeszcze nie głosowali w wyborach prezydenckich, może zadecydować kto będzie Prezydentem Polski. Dzisiejsi 18-22-latkowie to być może klucz...

Ból głowy Andrzeja Dudy

Andrzej Duda był w styczniu liderem zaufania, liderem sondaży prezydenckich w I i II turze, a większość Polaków oceniała jego prezydenturę pozytywnie. Wszystko byłoby...