Gdzie się podział elektorat Grzegorza Napieralskiego, czyli szanse Lewicy

Autor: Stan Polityki 8 października 2019

Analizując wyborcze szanse Lewicy na politycznym rynku, warto przyjrzeć się wynikowi Grzegorza Napieralskiego z wyborów prezydenckich w 2010 r. To zdecydowanie najlepszy moment Lewicy ostatnich 10 lat. Porównując wyniki Lewicy Razem i Wiosny z wyborów do Parlamentu Europejskiego z 2019 r. staramy się zobaczy, co zostało z tego elektoratu i gdzie podziali się lewicowi wyborcy. SLD w ostatnich wyborach startowało razem z Koalicja Europejską, dlatego po wyborach do Sejmu będzie można porównać to zestawienie.

Kluczowe powiaty lewicy

Rozpatrując powiaty kluczowe dla lewicy weźmiemy pod uwagę wyniki Grzegorza Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. oraz wynik Lewicy Razem i Wiosny z ostatnich Eurowyborów.

Najlepsze powiaty Grzegorza Napieralskiego to te, w których uzyskał minimum 15 tys. głosów. Wśród nich znalazło się 14 miast na prawach powiatu, kolejno: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz, Sosnowiec, Gdańsk, Lublin, Częstochowa, Katowice, Białystok i Kielce, a także powiat poznański.

Co ciekawe, porównując te wyniki z najlepszymi 15 powiatami dla Lewicy Razem i Wiosny (łącznie) w wyborach europejskich 2019 r. aż 10 z nich się pokrywa, chociaż ich kolejność, poza Warszawą, która jest każdorazowo na pierwszym miejscu (jako największy okręg w kraju), ulega przetasowaniu.

Także te powiaty, które znalazły się wśród 15 najlepszych dla G. Napieralskiego, a nie mieszczą się w 15 najlepszych wynikach dla lewicy w ostatnich eurowyborach nie znajdują się bardzo daleko na liście. W pierwszej dwudziestce najlepszych wyników znalazł się Białystok, Sosnowiec i Lublin (kolejno 16, 17 i 18 miejsce), w Częstochowie Lewica Razem i Wiosna uzyskały 22. najlepszy wynik, a najdalej plasują się Kielce, w których Lewica z Wiosną uzyskały 35. najlepszy rezultat.

Dzięki temu zestawieniu zyskujemy więc listę 10 najważniejszych powiatów dla lewicy przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, do których zaliczyć możemy Warszawę, Łódź, Kraków, Wrocław, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, powiat poznański oraz Katowice.

Zmiany poparcia dla Lewicy w latach 2010/2019

Zmiany poparcia pomiędzy głosami na G. Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. a głosami na Lewicę Razem i Wiosnę w Eurowyborach 2019 r. (powiaty)

Zmiany poparcia dla lewicy

Rozpatrując kluczowe dla lewicy powiaty widać, że w większości z nich pomiędzy 2010 r. a 2019 r. nastąpiły wyraźnie spadki poparcia. Wyjątek stanowi tylko Warszawa gdzie różnica poparcia dla G. Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r., a ugrupowań lewicowych w eurowyborach 2019 r. stanowi wzrost o 8,49%. Wydaje się więc, że to właśnie w Warszawie (okręg do Sejmu nr 19) rozegra się kluczowa rywalizacja na osi Koalicja Obywatelska – koalicja SLD, Wiosny i Razem o głosy wielkomiejskiego elektoratu (okręg ten był także najlepszym pod względem wyniku KE w wyborach europejskich). 

Stosunkowo niewielki spadek nastąpił zarówno w powiecie poznańskim (-8,90%), jak i w samym Poznaniu (-9,40%). Także Kraków i Wrocław zanotowały spadek poparcia, nieprzekraczający jednak 20% (kolejno -14,82% i -16,57%). Z kolei już w okolicach 50% oscyluje spadek poparcia dla lewicy w Gdańsku (-42,81%), Katowicach (-49,57%), Łodzi (-52,22%) i Szczecinie (-57,98%). W całym zestawieniu najgorzej wypada Bydgoszcz, gdzie lewica straciła aż 64,66% swojego elektoratu pomiędzy 2010 r. i 2019 r. 

Przekładając różnice w poparciu na okręgi wyborcze do Sejmu, największe straty (ale też największy rezerwuar głosów) można zauważyć w okręgach 7, 33, 28, 22 oraz 17, czyli w większości to okręgi, w których sukcesy odnosiło w ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Widać tu wyraźnie, że głosy o zabarwieniu lewicowym o które mogła kiedyś walczyć lewica dziś stanowią część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości.

Okręgi do Sejmu, w których Lewica zachowała największą część elektoratu Grzegorza Napieralskiego to zdecydowanie okręgi wielkomiejskie, pokrywające się w dużej mierze z elektoratem KO. To właśnie o te okręgi będzie toczyła się największa walka 13 października wśród opozycji. To przede wszystkim Warszawa (Okręg 19), Poznań (Okręg 39), wianuszek skupiony wokół Warszawy (Okręg 20), Kraków (Okręg 13), oraz Wrocław (Okręg 3).

Zmiany poparcia dla Lewicy w latach 2010/2019

Zmiany poparcia pomiędzy głosami na G. Napieralskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. a głosami na Lewicę Razem i Wiosnę w Eurowyborach 2019 r.(okręgi Sejm)

Podobnie jak z Koalicją Europejską, przyszłość Lewicy zależy od tego, czy uda jej się albo zdominować okręgi wielkomiejskie, albo odzyskać część głosów w okręgach powiatowych, w których zanotowała największe straty.

Przeczytaj także

Najlepsi kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości

Czas powyborczy to okres intensywnych podsumowań, analiz i wyciągania wniosków na kolejne lata. Dlatego na portalu stanpolityki.pl analizujemy rezultaty kandydatów poszczególnych partii, którzy znaleźli...

Analiza poparcia polityków Koalicji Obywatelskiej

Według badania IBSP przeprowadzonego wśród osób głosujących na Koalicję Obywatelską największym poparciem wyborców KO cieszy się Donald Tusk, a najmniejszym Grzegorz Schetyna. Przeanalizowaliśmy też...

Podsumowanie sondaży przedwyborczych

Po wyborczych emocjach przyszedł czas na podsumowanie, jak tym razem, z typowaniem wyników wyborów poradziły sobie firmy badawcze. We współpracy ze sprawdzamysondaze.pl sprawdziliśmy, w...

Ostatni sondaż IBSP przed ciszą wyborczą

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych, przeprowadzonego w dniach 10 – 11 października 2019 roku dla portalu stanpolityki.pl, na dwa dni przed...